FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

Festetics II. Taszilóról és a Balatoni Múzeumról

Amikor Festetics II. Tasziló lebontatta az egyik lóistállóját, a téglákból felépítették a keszthelyi Balatoni Múzeumot. A herceg úr azonban nemcsak építőanyagot, hanem egy telket is adományozott, hogy méltó helyen álljon a tó történelmét, élővilágát és mindennapjait bemutató múzeum. Ha most belépsz ebbe az épületbe, akkor sok mindent megtudhatsz a „magyar tengerről”, ahogy a Balatont nevezik. Például láthatsz egy kis jelzőágyút, amellyel egykor a Festeticsek híres hajója, a Phoenix [Főnix] jelezte, hogy megérkezett a kikötőbe.

A Balatont már az ókori rómaiak is ismerték.

kult10.jpg

Hogyan nevezték ők ezt a tavat?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) Tiberis
b.) Pelso
c.) Danubius

A helyes válasz:
b.) Pelso

Néhány további érdekesség a Balatoni Múzeumról

  • 1897 nyarán Keszthelyen több, a művészetet, a kultúrát és a tudományokat támogató keszthelyi polgár egy egyesületet alapított, a Balatoni Múzeum Egyesületet, amely a Balaton bemutatását tűzte ki célul.
  • Az egyesület ténylegesen 1898-tól működött, vezetőségi tagjai között ott volt Festetics II. Tasziló is, de fontos megemlíteni Csák Árpád, dr. Lovassy Sándor és Sági János nevét is.
  • Az egyesület eleinte egy Fő téri épületben, a Gazdasági Tanintézet egykor épületének néhány bérelt szobájában kapott helyet, ahol egyébként ezen kívül postahivatal és egy gyógyszertár is működött.
  • Az egyesület nagyszabású gyűjtőmunkát végzett, hogy minél több, a Balatonhoz köthető tárgyat összegyűjtsön. Így jött létre a Balatoni Múzeum Egyesület régészeti, néprajzi és természettudományi gyűjteménye. Mivel az egyesületet többen támogatták anyagilag, így többek között régészeti feltárásokat is tudtak végezni Fenékpusztán.
  • Az egyesület a 20. század elején telket kapott a Balaton utca – Kossuth Lajos utca sarkán, a régi keszthelyi kórház helyén, ám végül nem itt épült meg a múzeum.
  • A Balatoni Múzeum 1925 és 1928 között egy, Festetics II. Tasziló hercegtől kapott telken épült meg (a mai Kossuth Lajos utca – Mártírok útja sarkán). Építéséhez felhasználták a hercegi család elbontott lóistállójának köveit is.
  • Az 1930-as évek közepétől pedig már látogatókat is tudtak fogadni ebben a neobarokk stílusú épületben.